Google Analytics , kullanıcıların siteye hangi anahtar kelimelerden geldiği, ne kadar süre geçirdiği, hangi kaynaklar yardımıyla ulaştığı, hemen çıkma oranını, sitenizi nasıl bulduğunu ve etkileşim kurduğunu gösteren raporlar bütünüdür.

Sitenize doğal arama yolu olan SEO ile ulaştıkları gibi Google Adwords yardımıyla da ulaşabilirler; Adwords ile ulaşanları CPC denen özel rapor ile göstermektedir. Ayrıca yönlendiren sitelerden de sitenize gelenleri görebilmeniz mümkün olabilmektedir.

Google Analytics ücretsizdir. Web sitesi olan herkesin dönüşüm verilerini izlemesine, sitesinden geçen ziyaretçileri analiz edebilmesine ve daha çok ziyaretçi tutabilmek için değiştirilebilecek site öğelerini tanımlamasına yardımcı olmaktadır. Diğer bir özelliği ise filtre oluşturabilmenizdir.

Dilerseniz kendi IP’nizi devre dışı bırakarak ya da istediğiniz IP’yi devre dışı bırakarak daha sağlıklı raporlama yapabilmeniz mümkündür.

Bunları yapabilmeniz için gmail hasabınızla Google Anlaytics’e kayıt olmanız gerekmektedir. Dilediğiniz dil seçeneğini kullanmanız Google Analytics ile mümkündür. Daha sonrasında izleme kodu oluşturmanız gerekmektedir. Google Analytics izleme kodu sayesinde sunucusuyla bağlantı kurmuş olursunuz ve böylece ilgili sayfa için ziyaret ve ziyaretçi hakkındaki tanımlayıcı olmayan bilgileri yakalamış olursunuz. Bunu yapabilmeniz için de aldığınız izleme kodunu siteye entegre etmeniz gerekmektedir.


Döküman
Bu Sayfaya Ait Döküman Eklenmemiş..